Jihočeské
Zelenenoviny.cz

K obnoveným pramenům, kapličkám, ale i na houby bere své čtenáře časopis obce Kájov

15.9.2023 | ČR České Budějovice

Poznávat místní zajímavosti, památky nebo přírodu, kterou máme za humny, tak by měli lidé nejčastěji a udržitelně "cestovat". Objevit tato místa pomáhá lidem na Českokrumlovsku časopis Mozaika. 


Časopis tedy v jednotlivých číslech provází čtenáře například po kapličkách, pamětních křížcích, ale třeba také po dětských hřištích nebo po dubových lavičkách v krajině – od jedné k druhé. Bere je na houby, ukazuje zajímavosti ze světa tamní flóry a fauny a seznamuje s osudy domů a lidí.

 

Časopis, který získal dvě republiková ocenění – Zlatý středník a cenu pro nejlepší obecní zpravodaj roku 2022 – vydává v Kájově na Českokrumlovsku autorský tým v čele s emeritní profesorkou Jihočeské univerzity Jitkou Radimskou. Vedle běžných informací o dění a spolcích přináší i obsáhlé statě o historii a krásách regionu. Vyplývá to i z podtitulu občasníku Mozaika – Toulky časem a krajinou Kájovska.

 

Jaká místa Kájovska doporučuje editorka a spoluautorka Jitka Radimská k návštěvě?

„Když se řekne Kájov, každému, kdo má trošičku rád historii, se vybaví kostel, poutní místo. Jsou tam památky, chráněné stromy, dá se jít kamkoli,“ odpovídá s tím, že je těžké vybrat jeden tip, jestliže osad patřících ke Kájovu je deset a území je poměrně rozlehlé, příroda zachovalá. Další ze zajímavých míst je například na Boleticku, kde místní lesník spolu se synem opravil tři prameniště. Prameny vyčistili, osadili je ceduličkami. A to jsou místa, o kterých dřív nikdo nevěděl.

 

Inspiraci k výletům za historií i krásnou přírodou či za lidskými příběhy mohou z Mozaiky získat nejenom obyvatelé Kájovska, kteří dosud měli časopis zdarma, ale i lidé jinde v kraji, dokonce v celé republice.

„Je v knihovnách, v muzeích a tak dále, kam jsme vždy posílali povinné výtisky. Poslední dvě celá čísla jsou i na webu obce, z přechozích čísel jsme tam dávali alespoň ukázky. Informace, které lidé potřebují, tam jsou,“ uzavírá Jitka Radimská.

 

Redakčně zkráceno.

Zdroj: Český rozhlas České Budějovice

Ilustrační foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Reklama:
  Filtry na pitnou vodu

  Filtry na vodu

  Ostatní reklama:

  Reklama: