V Českém Krumlově sbírá Jiří Podhorecký lógr od roku 2019. V sezoně obcházel město každý den a protože ve městě se vypije opravdu hodně kávy, posbíral 30-40 litrů materiálu. Město mu pomohlo pořídit speciální uzamykatelnou bio popelnici. Tu po naplnění vyvážejí do zahradnictví, kde souhlasili s jeho dočasným uložením.
Kávový lógr je živným zdrojem pro půdní organismy, žížaly a další bezobratlé živočichy, které pak rychleji rozkládají veškerý kompostovaný materiál. Zároveň má regulační efekt na přemnožení slimáků a hlemýžďů zahradních, protože je účinně, ale ekologicky odpuzuje, nemají ho totiž rádi kvůli kofeinu. Pro efektivní kompostování lógru je vhodné promísení s dalším biomateriálem, jako je posekaná tráva, domácí bioodpad z kuchyně, dřevní štěpka, méně kvalitní půda či drcené vaječné skořápky.
Plánovaným završením projektu KrumLogr má být komunitní zahrada, kde bude kompost s lógrem k dispozici dalším pěstitelům. Jiří Podhorecký by ji rád viděl někde na sídlišti, má již také vytipované lokality, záleží ale na tom, kolik lidí se k němu připojí. Snaží se komunitní zahradu propagovat a má četné ohlasy. Napsal již několik článků, natočil reportáž a pro projekt vytvořil vlastní webové stránky. A připravil projekt Komunitní zahrady pro participativní rozpočet města. Projekt byl schválen a příspěvek z rozpočtu města je určený především na zřízení zahrady na pozemku města a její základní vybavení.
Projekt je inspirativní, podporuje nejen samotné kompostování, ale i rozšíření dalších ekologických postupů, jak nakládat s bioodpadem a zároveň udržet půdu co nejúrodnější. Kavárnám navíc pomáhá s redukcí množství odpadu a brzy se snad bude podílet i na podpoře komunitního pěstování a alespoň částečného návratu k soběstačnosti.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Pozitivní zprávy a KrumLogr
Foto zdroj: KrumLogr