Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Město Tábor má novou srážecí stanici fosforu, která pomůže Jordánu

13.3.2023 | Tábor

Tábor řeší, jak vyčistit vodu v nádrži Jordán. Jednou z cest je využívání srážecí stanice fosforu, která by kvalitu vody měla výrazně zlepšit. Tím to ale určitě neskončí, město počítá s dalšími kroky.


Údolní nádrž Jordán, jejíž kořeny sahají do roku 1492 a dnes slouží mj. k rekreaci, mívá přes léto problémy s kvalitou vody. Snižují ji sinice, voda je tzv. zelená a nevhodná ke koupání. Jedním z opatření, které postupně zvýší čistotu vody v Jordánu, je srážecí stanice fosforu na jejím přítoku.

 

Vysoké množství fosforu, které se do nádrže dostává Košínským potokem, je příčinou, proč voda v Jordánu v koupací sezoně tzv. kvete. Podle vědců je v průměru v Jordánu 20 až 40 mikrogramů fosforu na litr, maxima jsou dokonce 80 mikrogramů. Pro rekreační využití je ideální hodnota pod 20 mikrogramů na litr.


Město Tábor nechalo srážecí stanici vybudovat nedaleko dálnice D3 a blízko příměstské části Stoklasná Lhota. V pondělí 31. ledna 2023 si město převzalo hotové dílo. Zhruba na konci března začne stanice naplno fungovat. Investice přišla městský rozpočet na 5,5 mil. Kč.

 

Jak stanice vypadá


Na levém břehu Košínského potoka vyrostl kontejnerový objekt. Největší část kontejneru zaujímá nádrž na srážedlo (síran železitý), a to v objemu 12 m3. Jsou zde i dvě dávkovací čerpadla. Speciální technologie zahrnuje dávkování a měření. Z kontejneru vede dávkovací potrubí do Košínského potoka, který natéká nejdříve do Malého Jordánu. Další součástí technologie je měření průtoku vody, teploty a Ph v Košínském potoce na odtoku z nádrže Malý Jordán. Hodnoty o aktuálním průtoku vody odcházejí automaticky do řídící jednotky srážecí stanice a po jejich vyhodnocení se online dávkuje množství srážedla. Dávkování se tedy řídí průtokem. Stanice je plně automatická, nutná bude jen občasná fyzická kontrola, doplňování srážecího koagulantu a paliva do elektrocentrály. Město Tábor upozorňuje, že u kontejneru je umístěna fotopast.


Odborníci z Biologického centra Akademie ČR a ze společnosti Photon Water Technology upozorňují veřejnost, že čistá voda bez sinic se určitě v nádrži neukáže ihned, určitě ne naplno tuto sezonu. Kvalita se projeví postupně, nejprve na Malém Jordánu. Nějakou dobu trvá, než se povodí srážedlem (koagulantem) prosytí. Obdobné zkušenosti se ukázaly po instalaci srážecí stanice na Brněnské přehradě. 


Vědci už dříve doporučili městu několik opatření proti zhoršování kvality vody: vybudování srážecí stanice fosforu, regulaci složení rybí obsádky, jednání s obcemi v povodí týkající se výstavby čističek s terciálním stupněm čištění odpadních vod.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Tábor

Foto: tamtéž

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Filtryvody.cz

    Reklama:
    Filtry na pitnou vodu

    Filtry na vodu

    Ostatní reklama:

    Reklama: