Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Na Vrbenských rybnících v Českých Budějovicích stojí nová ptačí pozorovatelna

9.10.2022 | Jihočeský kraj

U Českobudějovických rybníků mohou návštěvníci využít ke sledování ptáků pozorovací věž nedaleko pivovaru Kněžínek. Moderní dřevěná konstrukce pozorovatelny je přístupná po lávkách a obejde se bez obsluhy i vstupného.Otevřeno celý rok. Bez placení vstupného a bez obsluhy. Všichni profesionální i amatérští ornitologové jsou srdečně zváni k návštěvě nové pozorovací věže na okraji rybníka Starý Houženský v ptačí oblasti Českobudějovické rybníky. Potvrdil to ve čtvrtek 6. října během slavnostního zprovoznění stavby hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba s tím, že počínaje tímto dnem je věž zpřístupněna veřejnosti.

 

„Já jsem rád, že vedle důležitých infrastrukturní staveb, které řešíme, a to jsou vlastně dopravní stavby, obchvaty, sociální domovy nebo domovy pro seniory, nemocnice, školy a další velké věci, je pro nás také důležité, aby vznikaly tyhlety malé stavby, které sice nejsou nějak nákladné, ale jsou pro nás důležité z pohledu cestovního ruchu a ochrany přírody. A to tahle pozorovací věž bezesporu je,“ řekl hejtman Kuba.

 

Pozorovací věž vybudoval v rámci své působnosti v oblasti ochrany přírody a krajiny Jihočeský kraj. Cílem bylo umožnit veřejnosti sledovat vodní ptactvo v jeho přirozeném prostředí bez narušení jejich životních cyklů. Investice si vyžádala náklady 2,5 milionu korun. 

 

Rozhlednu tvoří jednoduchá dřevěná konstrukce složená z nahrubo opracovaných kmenů, větví a prken. Pro pozorovatele bude přístupná po lávkách usazených na kůlech v zemi. Má tvar trojbokého jehlanu se základnami o délce 7,5 a výškou 9,3 metru. Zastavěná plocha pozorovatelny činí zhruba 30 metrů čtverečních. Přístupná je z parkoviště Rekreačního a kongresového centra Nové Dvory po dubovém chodníku skrz rákosí.

 

Českobudějovické rybníky, jehož je Starý Houženský rybník součástí, se nacházejí nedaleko dvou nejlidnatějších městských sídlišť Máj a Vltava a patří mezi oblíbenou návštěvnickou lokalitu. „Krajina je zde specifická svojí bohatou faunou i florou a zarostlými mokřady, vodními plochami a strouhami poskytujícími útočiště vzácným druhům ptactva. Věřím, že milovníci přírody uvítají možnost sledovat je v jejich přirozeném prostředí i poslouchat jejich zpěv,“ doplnil první náměstek hejtmana František Talíř, který má ve své gesci oblast cestovního ruchu a požádal všechny návštěvníky, aby svým chováním nenarušovali tamní prostředí. „Jde o společný domov nás všech, lidí i živočichů,“ dodal Talíř.

 

"Protože víme, že k nám někteří hosté často zavítají především za účelem pozorování ptactva, které žije opravdu jen v této lokalitě, rádi jsme na projekt ptačí pozorovatelny poskytli náš pozemek. Bude nás těšit, když ji navštíví nejen zapálení ornitologové, ale i naši hoteloví hosté a milovníci piva," dodává majitel minipivovaru Kněžínek František Kněžínek.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Jihočeský kraj

Foto: tamtéž

 

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Reklama:
  Filtry na pitnou vodu

  Filtry na vodu

  Ostatní reklama:

  Reklama: