Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Nové Vráto zapojilo studenty do originálního způsobu čištění rybníků

2.10.2018 | České Budějovice

žába v rybníkuDolní rybník v Novém Vrátu poblíž Českých Budějovic bude vyčištěn vskutku neobvyklým způsobem - sousední Pekařský rybníček mu poslouží jako kořenová čistička. S realizací ojedinělého projektu pomáhají i studenti z Gymnázia Jírovcova.


Na základě občanských aktivit obyvatel z Nového Vráta se město zabývá ekologickou zátěží rybníčků Pekařský a Dolní. Oproti předpokladům nebyla prokázána zátěž olovem ze sousedícího areálu Kovošrotu. Jako problém se však jeví splachy ropných produktů a dalších organických látek z Rudolfovské silnice. Rybníčky totiž nemají žádný trvalý přítok vody a jsou napájeny pouze dešťovou vodou a valná část této vody pochází právě z povrchu zmíněné silnice. Situace je komplikována i tím, že rybníčky nelze vypustit a vyčistit klasickým postupem. Pro zlepšení této situace se město v součinnosti s místními občany a studenty Gymnázia Jírovcova rozhodlo pro originální řešení.

Veškeré splachy se nejdříve dostávají do Pekařského a následně přepadem do spodního Dolního rybníčku. Pekařský má malou plochu a je velmi mělký. Jako asi jediné vhodné řešení situace se jeví použít tuto vodní plochu jako tzv. kořenovou čističku, a tím získat maximální možnou kvalitu vody v rybníčku Dolním. V praxi to znamená, že menší rybníček se nechá zarůst vhodnou vodní a bahenní vegetací. Bude využito faktu, že proud vody mezi rybníky je téměř nulový a zesiluje pouze v deštivých obdobích. Kořeny zmíněných rostlin a na ně vázané bakterie dokážou rozložit značnou část znečišťujících látek tak, že do většího Dolního rybníčka se bude dostávat prakticky nezávadná voda. Horní rybníček je v současnosti už částečně zarostlý rákosem, je však potřeba spektrum vodních rostlin rozšířit, aby čisticí efekt byl maximální,“ uvedla českobudějovická radnice. Akce započala 14. září, kdy studenti přivezli sadbu vodních a bahenních rostlin z podobných rybníčků v katastru obce Velechvín a dovysadili zejména sazenice orobince, sítin, ostřice, rdestu a žabníku.

V následujícím období pak bude porost rozšiřován, aby co nejdříve pokryl celou vodní plochu. Současně budou studenti provádět dlouhodobý monitoring výskytu některých druhů živočichů a rostlin. Bude tak zdokumentováno, jakým způsobem se změní druhová skladba a jestli se zde objeví i některé vzácné a chráněné druhy.

Redakčně upraveno.

Zdroj: Studenti pomáhají vyčistit rybníky

Zdroj fotky: www.pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Filtryvody.cz

    Reklama:
    Filtry na pitnou vodu

    Filtry na vodu

    Ostatní reklama:

    Reklama: