Od března se staví dvě tůně v nivě řeky Nežárky v místech, kde do Nežárky ústí Ratmírovský potok. Kromě jiného tůně posílí hospodaření s dešťovými vodami na daném území a zároveň budou plnit i krajinotvornou funkci.
Plocha byla porostlá olšovým luhem. Ve stromovém patře dominuje olše lepkavá, vrba křehká, vrba jíva, javor klen a další. V lokalitě se vyskytuje i mrtvé dřevo a dutiny ve starých vrbách, což hodnotu území z pohledu ochrany přírody zvyšuje.
„Zvolená lokalita je vhodná pro vybudování tůní, protože má především potenciál pro výskyt některých zvláště chráněných druhů, zejména obojživelníků - například skokana štíhlého a skokana zeleného, kteří byli nedaleko v nivě Nežárky nalezeni a tvorba tůní jim poskytne potenciální místo pro rozmnožování,“ řekl starosta města.
Dá se také očekávat zvýšení biodiverzity o běžné druhy vodních bezobratlých (vážek, vodních brouků, vodních ploštic aj.). Hlavním účelem stavby tůní je tak zvýšení biodiverzity lokality a vytvoření biotopu pro obojživelníky, ale i pro dalších živočichů závislých na vodě (možnost hnízdění vodního ptactva apod).
Vytěžená zemina a sejmutá ornice z místa stavby bude vyvezena na pozemek v katastru Radouňky, kde touto zeminou budou zavezeny terénní nerovnosti a prohlubně. Nadzemní tůně rozšíří nabídku kvalitních vodních biotopů v intravilánu města a navazují na již vybudované tůně v místní části Radouňka u rybníka Kubeňák, kde celé území prošlo v roce 2014 revitalizací území (poldry, tůně, remízky).
Právě na zmíněné území v k. ú. Radouňka, které prošlo v roce 2014 celkovou revitalizací, navazuje druhá část projektu, a tou jsou výsadby a ošetření stromů podél naučné stezky.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Město Jindřichův Hradec
Foto: tamtéž