Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Sběr kávového lógru v Českém Krumlově

21.10.2019 | Jiří Podhorecký

Kávová sedlina neboli lógr jednoznačně patří do bioodpadu. Doporučuje se i přímo jako hnojivo nebo mulč, nicméně kávová sedlina rostlinám lépe prospěje až poté, co se přemění v kompostu či vermikompostéru ve výživný substrát. Toto si uvědomil i pan Jiří Podhorecký, spojil se s kavárnami v Českém Krumlově a začal lógr sbírat. Pokud mu chcete pomoci přečtěte si jeho výzvu: 


Vážení,

možná jste si všimli, že v kavárnách v centu města sbírám logr. Dělám to od srpna 2019 s jasným cílem. Za poslední 2 měsíce jsem díky ochotným kavárníkům nasbíral velké množství logru. Za to všem ochotným lidem moc děkuji! Už teď to je zajímavá zkušenost. 

Důležité v této věci je, proč to všechno dělám. K tomu mám nejen plán, ale i předchozí zkušenost, kdy jsem už několik let dělal to samé jinde.

Ve sběru budu dál pokračovat. Ale rád bych k této činnosti přivedl více kaváren a restaurací v Českém Krumlově. A také více lidí, kteří by společně dělali to, co dělám já. Oslovovat je budu postupně v následujícím období. Bez spolupráce s ostatními by to bylo pro mne velmi náročné. 

Chtěl bych nejen sbírat logr, ale později najít propojení mezi městem turistickým a městem lidí, kteří v něm žijí. Vytvořit společný projekt, který tu ještě není.

Tohle jsou krumlovské kavárny, s kterými sbírám logr. Ale to ještě není všechno. Můžete to dělat také vy pro sebe. Pokud máte vlastní zahrádku, nebo jen malý komposter a pár truhlíků za oknem, máte možnost si vylepšit své pěstování přírodním hnojivem.

Napište mi, půjčím Vám nádobu nebo kbelík a domluvíte se s jakoukoliv kavárnou, která už logr nabízí na vyzvednutí. Odnesete, vysypete na kompost, smícháte s dalšími organickými zbytky a na jaře bude kompost vylepšený.

Když se připojíte do webové aplikace, dozvíte se víc a můžeme se do toho pustit společně. Je to dobrovolné.

Pokud víte o další kavárně, cukrárně, hotelu, nebo restauraci, kde by mohli logr poskytovat, napište mi kde je. Až si skutečně vyzkoušíte, jak je logr užitečný na zahradě, budete se divit, že se dosud vyhazoval do odpadu.

Tady nevzniká konkurence, ale komunita

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Jiří Podhorecký

Zdroj foto: Jiří Podhorecký

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Filtryvody.cz

Reklama:
Filtry na pitnou vodu

Filtry na vodu

Ostatní reklama:

Reklama: