„V horní části komunikace, od rybníku Beran až k zahrádkářské kolonii Vohybal, jsou instalovány pevné bariéry už od loňského roku,“ říká Miloslav Šatra z odboru životního prostředí, jehož pracovníci se spolu se studenty lesnických škol o ochranu migrujících žab a čolků už několik let starají.
Většina obojživelníků je zákonem zvláště chráněná. Lokalita U Vodáka jim nabízí ideální životní prostor. Při každoroční jarní migraci, kdy se hromadně přesouvají ze zimovišť do rybníků, by bez ochranných opatření jejich cesta přes asfaltovou komunikaci končila v mnoha případech fatálně. „Proto využíváme také dočasnou uzavírku části ulice Na Trubách. Po dokončení chystané druhé etapy instalace trvalých bariér už nebude potřeba silnici zavírat,“ vysvětluje Šatra.
Práce by měly započít letos v červenci a hotovo bude na podzim. Předmětem díla jsou bariéry o celkové délce 480 m vyrobené z plechových dílců. Ty mají speciální profilování, díky kterému směrem do cesty není možné zábranu přelézt nebo podhrabat a drobní živočichové jsou naváděni k podchodům pod povrchem komunikace. Z opačné strany je ale možné bariéru překonat, takže nebrání návratu z rybníků do zimovišť. Mezi migrujícími obojživelníky se v lokalitě U Vodáka nejčastěji vyskytuje ropucha, dále skokan hnědý, zelený a ostronosý, blatnice skvrnitá, v menším množství se objevuje rosnička a také čolek horský a obecný.
„Díky ochranným opatřením se zde podařilo v posledních letech podle monitoringu zvýšit populaci obojživelníků o celých 72 procent. A to je moc dobře,“ dodává Miloslav Šatra.
Zdroj: Město Písek
Foto: Pixabay