Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Stromy se po letech vrátily na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

1.8.2022 | České Budějovice

Náměstí Přemysla Otakara II. zdobí od začátku léta šestnáct nových stromů svitele latnatého. 

 

 

 

 


Pracovní skupina pro "zelené město" vybírala v Českých Budějovicích nejvhodnější druhy stromů pro náměstí Přemysla Otakara II. Zvažovala se například lípa drobnolistá, ale nakonec dostal přednost méně známý svitel latnatý pro jeho nenáročnost, zdobnost, rychlý růst a odolnost vůči vysokým teplotám.

 

Svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) je až 8 m vysoký strom se širokou řídkou korunou, který má šedou podélně rozpukanou kůru. Svitel latnatý je u nás poměrně vzácně vysazován v parcích a městech. V mládí je citlivý na mráz, ale jinak je to ideální městský strom. Na půdu nemá svitel žádné zvláštní požadavky, nejlépe kvete za teplého léta. Je to atraktivní dřevina pro své květy, na podzim vybarvené listy a velké nafouknuté plody po odkvětu.

 

Prozatím mladé stromky svitele latnatého se objevily v červnu v 16 kontejnerech na náměstí Přemysla Otakara II. V úterý 28. června byly oficiálně představeny stromy, které nyní budou vytvářet relaxační zónu s posezením. Stromy přivezené z Holandska se již několik týdnů adaptovaly na budějovické prostředí v areálu teplárny, kde se jim pravidelně věnovali zahradníci.

 

Historické záznamy a fotografie z 20. a 30. let 20. století dokazují, že na náměstí rostly stromy kolem kašny v různých velikostech. Radnice výšku stromů sledovala, a jakmile přerostly Samsonovu kašnu, nechala zasadit nové. V roce 1938 architekt Pavel Janák navrhl novou výdlažbu náměstí už bez stromů. V letní sezóně roku 2019 zde byly ze soukromé iniciativy instalovány stromy v květináčích kolem kašny, ale ukázalo se, že vybraný druh nebyl vhodný pro tak vysoké teploty, kterým stromy byly vystaveny, a nedařilo se jim zde. Proto odborníci věnovali velkou pozornost výběru druhu, květináče i vlastnímu umístění. Museli zohlednit vyjádření památkářů, architektů i život na náměstí během roku, kdy se tady koná řada akcí. Stromy jsou umístěny mimo historickou dlažbu a díky kontejnerům je umožněno jejich případné přemístění. 

 

Stromy budou stát na náměstí celoročně. Stěny jejich květináčů jsou totiž opatřeny tepelnou izolací proti přehřívání a promrzání. Jsou kotveny v kontejneru tak, aby se nevyvrátily až povyrostou, ani při větším větru. Dendrolog překontroloval jejich kotvení bezprostředně po výsadbě a pod průběžnou kontrolou budou v podstatě permanentně. Pod stromy jsou navíc vysazeny trvalky, které budou nejen zvyšovat atraktivitu květináčů, ale snižovat i odpar vody ze země v květináči.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město České Budějovice a Wikipedie

Foto: Město České Budějovice

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Filtryvody.cz

  Reklama:
  Filtry na pitnou vodu

  Filtry na vodu

  Ostatní reklama:

  Reklama: