Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Botanická zahrada v Táboře má písečnou dunu a rozárium

15.12.2020 | Tábor

Díky dotacím od města se může botanická zahrada věnovat pěstování pískomilných rostlin a šlechtění růží.
 

 

 

 


Město Tábor podpořilo Botanickou zahradu při Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole třemi dotacemi. Dvě dotace pocházejí z dotačního programu Města Tábora na podporu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, jedna z dotačního programu na podporu cestovního ruchu.

 

Zahrada díky nim mohla zrealizovat tyto akce:


- písečná duna s chráněnými druhy rostlin 
- genofond vyšlechtěných českých a slovenských odrůd růží v botanické zahradě
- brigádník v botanické zahradě 

 

Jak sdělila vedoucí Botanické zahrady, písečná duna bude v příštím roce oseta a osázena převážně chráněnými druhy psamofilních rostlin. Písčiny se ve volné přírodě stávají stále vzácnějšími, a to především díky sukcesi vegetace, umělému zalesnění, eutrofizaci nebo např. těžbě. Rostliny a živočichové vázaní na tento biotop jsou z valné většiny chráněné druhy, přičemž některé z nich se nacházejí na hranici vyhynutí. Podmínky písečného přesypu neboli duny lze simulovat i v umělých podmínkách. Proto mohou vznikat i v botanických zahradách (např. Botanická zahrada hl. m. Praha).

 

Dalším počinem je rozárium, které zahrada po roce shánění konkrétních odrůd růží dokončila.  Rozárium se rozkládá na ploše cca 300 m2, je zde kolem 100 kultivarů českých a slovenských odrůd růží. Vznikla tak tzv. genetická banka domácích vyšlechtěných odrůd. Její význam spočívá v ukázkách směrování vývoje šlechtění, možnosti studovat staré a středně staré, ale i nové odrůdy, jejich vlastnosti pro praktické využití, ale také k výběru rodičů k šlechtění a tvorbě nových odrůd s lepšími vlastnostmi. Umožňuje všímat si vzrůstu, zdravotního stavu, odolnosti vůči nepříznivým podmínkám – sucho, vlhko, mráz. Dává možnost porovnávat také tvar, barvu, velikost, vůni květu a další aspekty pro další rozvoj růžařství. 


Vzhledem k oteplování a výkyvům počasí je nutno mít sbírky na více místech od sebe vzdálených. Růže jsou v Průhonicích a v Rajhradě. Kolekce v Táboře je třetí zásobní (s odlišným klimatem). Nutnost byla potvrzena úhynem až 70 % keřů ve středních Čechách v roce 2012. Růže u nás vyšlechtěné jsou nejlépe přizpůsobené našemu klimatu. Při zachování odrůd je můžeme použít k další šlechtitelské práci. Růže dokumentují vyspělost domácího zahradnictví. Také názvy odrůd ukazují na kulturní vyspělost (vlastenecká jména: Jan Hus, Karel IV, Dr. E. Beneš, aj.)

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Tábor

Foto: Město Tábor

 

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Filtryvody.cz

    Reklama:
    Filtry na pitnou vodu

    Filtry na vodu

    Ostatní reklama:

    Reklama: