Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Pojďme obdivovat naší přírodu zblízka – tipy na výlety od ochránců přírody

28.3.2021 | AOPKR ČR

Nová iniciativa Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se jmenuje Pojďte s námi do přírody! Má nám ukázat, že dovolenou můžeme příjemně strávit při výletech českou krajinou. V jihočeském kraji nabízí jeden pěší a jeden cyklovýlet.

 


Webová stránka Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPKR) přináší výběr zajímavých tipů na výlety do chráněných krajinných oblastí i do jiných chráněných území v různých krajích. Najdeme tu opravdu podrobné a zajímavé informace o rozmanitostech, kterých si můžeme po cestě všímat, podrobného průvodce a také krásné fotky. Tyto tipy jsou nadále doplňovány. 

 

Přírodní rezervace Borkovická Blata, Třeboňsko


Asi 4 km dlouhý výlet po naučné stezce vás provede velmi pestrým světem jihočeských blat. Trasa není náročná. Vhodná je spíše pro pěší, protože nejzajímavější část se klikatí po povalových chodnících. V okolních lesích je hned několik rezervací, které ochraňují zbytky kdysi rozsáhlých Soběslavsko-veselských blat. Ta již nejsou součástí chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, ale stále se nacházejí v Třeboňské pánvi.

Naučná stezka začíná i končí na parkovišti nedaleko Borkovického dvora, při silnici spojující Soběslav a Mažice. Tímto místem prochází i modrá turistická trasa a cyklistická trasa č. 1133.  

 

Cesta proti proudu Nežárky


Skoro 30 km dlouhý cyklistický výlet podél řeky Nežárky po značené cyklotrase vás zavede do odlehlejší části chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Zdejší svébytnou krajinu po tisícetí utvářely nejen přírodní procesy, ale v posledních staletích také lidská činnost. Podobně jako slavné třeboňské rybníky.

Výlet je nejlepší zahájit ve Veselí nad Lužnicí na soutoku Nežárky s Lužnicí. Kam až dojedete, si můžete naplánovat podle svých časových, fyzických i dopravních možností. Skončit lze kdekoliv. Vrátit se můžete hustou sítí cyklotras, anebo si můžete jízdu prodloužit až do Jindřichova Hradce a k návratu využít přímý vlakový spoj do Veselí nad Lužnicí.

Trasa není vůbec náročná, vhodná je především pro trekingová kola. Trasa vede v blízkosti řeky proti proudu jejího toku po dobře značené cyklotrase - symbol řeky s písmenem N.

 

Příroda návštěvníky obohacuje svou krásou a je zdrojem psychické rovnováhy. Také proto má smysl pěstovat smíšené přírodě blízké lesy, kosit louky, navracet do krajiny cesty, meze a mokřady i život do potoků a řek. K potěše a poznání všech ohleduplných návštěvníků.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: AOPKR ČR

Ilustrační foto: pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Filtryvody.cz

Reklama:
Filtry na pitnou vodu

Filtry na vodu

Ostatní reklama:

Reklama: