Unikátní cesta za lidovou architekturou v srdci veselských blat je jednou ze zatím méně známých atraktivit, které svým hostům nabízí turistická oblast Třeboňsko. Takzvaná Zelená stezka selského baroka, oficiální součást mezinárodní sítě stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky Greenways Praha – Vídeň, ovšem rozhodně stojí za návštěvu.
Doslova koncentrované setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo, pak nabízí na trase Greenway selského baroka Mažická naučná stezka.
„Mažice leží v srdci jihočeských blat, která jsou specifickým etnografickým regionem vyznačujícím se především jedinečnou architekturou a originálním krojem. Mnozí autoři Mažice řadí spolu s nedalekými Borkovicemi, Zálším, Klečaty a Komárovem k takzvaným pšeničným, či bohatým Blatům, tedy pravému jádru jihočeských Blat. Díky své architektuře byly Mažice v roce 1995 vyhlášeny památkovou rezervací. V obci se nachází celkem pět nemovitých kulturních památek, a to statky č. 5, 10 a 33, bývalá kovárna a most s výklenkovou kapličkou sv. Jana Nepomuckého,“ uvedla produktová manažerka turistické oblasti Třeboňsko Barbora Bicková.
Mažická naučná stezka poskytne výletníkům zajímavé informace o životě ve vesnici na blatech tehdy i dnes. Vybrat si návštěvníci mohou kratší dvoukilometrovou, nebo delší 4,5 kilometru dlouhou variantu prohlídkového okruhu. Obě přitom nabízí řadu zajímavostí a aktivit pro děti i dospělé. Mimo jiné se například dozví, že jméno Mažice bylo pravděpodobně odvozeno od rašeliny a mazlavé půdy, která se nachází všude v okolí.
Děti čekají úkoly s Vohekličkou
Na pěti stanovištích naučné stezky čeká úkol od mažického strašidýlka Vohekličky. Správná odpověď se vždy nachází ukryta v těsném okolí informační tabule. Blata jsou odnepaměti obestřena tajemnými legendami. Jednou z magických postav mažických blat je strašidýlko Voheklička. Prý rádo pomáhá dobrým lidem.
Třeboňsko je zajímavé svou architekturou, historií a podmanivé svými přírodními krásami. Mimořádné přírodní hodnoty vedly v roce 1977 k zařazení Třeboňska do sítě biosférických rezervací UNESCO a v roce 1979 pak k vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Mezi jeho nejatraktivnější turistické zajímavosti Třeboňska patří Slatinné lázně Třeboň, soběslavsko-veselská blata, záplavové mosty u Staré Hlíny, vodáky oblíbená řeka Lužnice, rybníky, cyklostezky a naučné stezky, zámky v Třeboni, Chlumu u Třeboně, Stráži nad Nežárkou, pískovny, města Třeboň, Veselí nad Lužnicí, České Velenice, Suchdol nad Lužnicí, církevní památky, Schwarzenberská hrobka, pivovar Regent a mnoho dalších. Návštěvníci oblasti, turisté, rybáři, cyklisté, vodáci i lázeňští hosté, dnes obdivují kraj, kterému vévodí stříbřité hladiny rybníků a modré stuhy potoků a řek. Třeboňsko je přímo stvořené pro aktivní rodinnou dovolenou.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Jihočeský kraj
Ilustrační foto: Pixabay