Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Po Písku se jezdí na sdílených kolech

9.5.2021 | Písek

Od května se může každý obyvatel nebo návštěvník projet po Písku na kole, které si vypůjčí od města. Začala tu fungovat služba "sdílená kola".

 


Do ulic Písku se po dvou letech vrátila sdílená kola. Lidé mají možnost půjčit si je a zaplatit pomocí mobilní aplikace. Stovka bicyklů je rozmístěna na více než 30 stanovištích, která jsou kromě centra také na všech předměstích a několika oblíbených lokalitách mimo město „Lidé budou mít možnost půjčit a vrátit kola i na Hradišti, v Semicích, Smrkovicích a Novém Dvoře, v průmyslové zóně, ale i u výletní restaurace U Sulana nebo na Živci,“ řekl místostarosta Petr Hladík. Bicykly jsou v ulicích Písku rozmístěny od 1. května.


Zájemce o půjčení bicyklu si musí stáhnout do svého mobilního telefonu aplikaci, díky které najde nejbližší stanoviště, kolo odemkne a zaplatí. Může jejím prostřednictvím také nahlásit závadu. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, za každou další půl hodinu člověk zaplatí 16 korun, maximálně však 150 Kč za den. Zájemci si budou moci předplatit službu na měsíc za 149 Kč a na rok za 899 Kč. 


Sílená kola zapadají do Plánu udržitelné mobility města a jejich zavedení iniciovala kancelář Smart Písek. Pilotní projekt sdílených kol si Písek vyzkoušel v roce 2019 a obyvatelé města službu hojně využívali. Město se proto rozhodlo sdílená kola do ulic vrátit. Dodavatelem služby na tento a příští rok je firma Nextbike Czech Republic, která již působí ve dvou desítkách českých měst. Letos bude sdílená kola provozovat od května do konce listopadu, příští rok již od 1. března do 30. listopadu. Město za službu zaplatí celkem 1,67 milionu korun bez DPH.


Firma bude zajišťovat servis kol, odstraňovat zjištěné či uživateli nahlášené závady a také je přemisťovat mezi jednotlivými stanovišti tak, aby na nich byla vždy v dostatečném množství. Během provozu sdílených kol bude mít město možnost po jednání s dodavatelem pozměnit polohu stanovišť, a to na základě získaných dat o využívání této služby. Cílem bude optimalizovat systém sdílení kol.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Písek

Foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Filtryvody.cz

Reklama:
Filtry na pitnou vodu

Filtry na vodu

Ostatní reklama:

Reklama: