Jihočeské
Zelenenoviny.cz

V Záhoří na Písecku postavili biologickou čističku odpadních vod

15.8.2021 | iVodárenství

V malé obci Záhoří vyřešili kanalizaci a odpadní vody pomocí nové biologické čistírny. Místní potok přestal konečně zapáchat.

 


V Záhoří na Písecku mají novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Vyřešili tak odkanalizování dvou částí obce se zhruba 550 obyvateli. Největší investiční akce za mnoho let pomůže rozvoji obce a vylepší i kvalitu vody v nedaleké Orlické nádrži.

 

Finance na velkou investici obec získala také z dotačního programu Ministerstva životního prostředí. Jak uvádí starosta Záhoří Petr Kápl, asi 4 miliony zaplatila obec z vlastních zdrojů.

 

„Čistírna je biologická, na bázi aerobních, tedy vzduchových procesů. Všechno je řízené měřící sondou kyslíku, ta řídí dmychadla, což jsou taková srdce této čistírny. Pokud se udrží kyslík v požadovaných hodnotách, tak čistírna nezapáchá. Veškeré výsledky nám vycházejí dle legislativy. Dříve to teklo tímto potokem, který potom v letních měsících hodně zapáchal, dneska je potok čistý. Tato voda končí v Orlické přehradě, ve Vltavě. Je to jeden z důvodů, proč se to dělá, aby tyto povrchové vody nebyly znečištěny a nekvetly nám,“  vysvětluje Ladislav Pípal, který zajišťuje obsluhu ČOV.

 

Projekty na zlepšení životního prostředí pro ty nejmenší obce byly v uplynulém období cílené na pořízení domácích čistíren odpadních vod a na posílení vodních zdrojů, protože ne každé malé obci se vyplatí centrální čistírna, jejíž vybudování je velmi drahé. Takto chce ministerstvo pomoci především obcím, které zatím vůbec odkanalizované nejsou a kde bodové zdroje znečištění končí v Orlíku nebo obecně ve Vltavské kaskádě.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: iVodárenství.cz

Ilustrační foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Filtryvody.cz

Reklama:
Filtry na pitnou vodu

Filtry na vodu

Ostatní reklama:

Reklama: