Jihočeské
Zelenenoviny.cz

Nejvíce vysloužilých mobilů posbírali obyvatelé Protivína

2.5.2022 | Jihočeský kraj

Firma ASEKOL zajišťuje tzv. kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Spolupracuje s městy a obcemi, např. v projektu sběru starých mobilních telefonů. V jihočeských knihovnách vysbírali přes 500 mobilů, nejlepší byli v Protivíně.

 


Více než 500 starých mobilních telefonů přinesli v poslední době do svých oblíbených knihoven čtenáři v Jihočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval krajský odbor životního prostředí a zemědělství s neziskovou společností ASEKOL, se v regionu zapojilo deset institucí s více než šedesátkou sběrných míst. Nejúspěšnější byla se 163 přístroji Městská knihovna Protivín a získala tak od organizátorů finanční odměnu ve výši 15.000 korun. Protivín je malé město v jižních Čechách v okrese Písek. 

 

„Počet vybraných přístrojů je s ohledem na okolnosti příjemným překvapením, sebrané množství ale nebylo naším hlavním cílem. Chtěli jsme především upozornit na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí především z neinformovanosti odhazuje do běžného komunálního odpadu,“ popsal regionální manažer společnosti ASEKOL pro Jihočeský kraj.

 

„O příjemná překvapení je v této době nouze, a o to více nás potěšila výhra v soutěži, které se naše knihovna několikrát zúčastnila. Finanční odměnu investujeme do nákupu nových knižních titulů,“ sdělila Sylva Karfíková, ředitelka Městského kulturního střediska, pod které knihovna spadá. Poděkování si podle jejích slov zaslouží i žáci místní základní školy spolu s pedagogy.

 

Dohromady se v celém kraji v rámci akce sesbíralo 514 starých mobilních telefonů, které poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit.

 

Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih, nebo knižních publikací získali i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Podobný projekt organizátoři uspořádali nedávno i v Olomouckém kraji a v Kraji Vysočina.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Jihočeský kraj

Ilustrační foto: Pixabay

 

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Filtryvody.cz

Reklama:
Filtry na pitnou vodu

Filtry na vodu

Ostatní reklama:

Reklama: